Skip to content

1717 New Hampshire AvenueToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$328,500
Last Sale Date
Aug 9, 2010

Property Information

Block392
Lot3.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,062
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
40%
Improvement Value:$320,500
60%
Total Assessment$530,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,666+5.3%
2024$9,183+6.0%
2023$8,663+0.4%
2022$8,625+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$328,500
DeedBook 14705, Page 1615

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4468, Page 893