Skip to content

1566 Tina CourtToms River, NJ 08755

Built 1981

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block393.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class16
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,314
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
38%
Improvement Value:$375,500
62%
Total Assessment$605,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,032+5.3%
2024$10,481+14.7%
2023$9,135+0.4%
2022$9,095+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,314DeedBook 16528, Page 625Recorded10/3/2016

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4593, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1981