Skip to content

1550 Tina CourtToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 26, 1981

Property Information

Block393.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class16
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,205
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
38%
Improvement Value:$389,200
62%
Total Assessment$626,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,420+5.3%
2024$10,850+8.7%
2023$9,977+0.4%
2022$9,933+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4002, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1981