Skip to content

1575 Priscilla CourtToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block393.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage7,416
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,600
22%
Improvement Value:$1,125,700
78%
Total Assessment$1,443,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,297+5.3%
2024$24,984+7.1%
2023$23,336+0.4%
2022$23,234+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft7,416DeedBook 19326, Page 1561Recorded3/17/2023

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft8,297DeedBook 18432, Page 1726Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5126, Page 54

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5105, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1992