Skip to content

1561 Priscilla CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$729,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block393.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,811
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,400
45%
Improvement Value:$384,300
55%
Total Assessment$698,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,730+5.3%
2024$12,095+12.6%
2023$10,736+0.4%
2022$10,689+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$729,000

From:

To:

Sq Ft2,811DeedBook 18073, Page 1580Recorded9/25/2020

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,811DeedBook 15953, Page 703Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 13635, Page 1560

Property Sale

Sale
$281,633
DeedBook 5318, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1995