Skip to content

1696 North Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2008

Property Information

Block393.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,054
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
47%
Improvement Value:$252,300
53%
Total Assessment$472,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+5.3%
2024$8,176+7.5%
2023$7,604+0.4%
2022$7,570+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5140, Page 71

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965