Skip to content

1435 Todd RoadToms River, NJ 08755

Built 1927

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Feb 19, 1998

Property Information

Block393
Lot2.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,384
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,600
62%
Improvement Value:$161,500
38%
Total Assessment$423,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,709+5.3%
2024$7,324+18.0%
2023$6,208+0.4%
2022$6,180+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5551, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1927