Skip to content

1642 Mink CourtToms River, NJ 08755

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block393
Lot5.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,824
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,000
40%
Improvement Value:$550,700
60%
Total Assessment$910,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,593+5.3%
2024$15,764+8.5%
2023$14,526+0.4%
2022$14,462+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft3,824DeedBook 20145, Page 1980Recorded9/26/2025

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 13438, Page 1944

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,720,000
DeedBook 12092, Page 1218