Skip to content

1378 Mountain View DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block394.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,608
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
37%
Improvement Value:$243,400
63%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,004+5.3%
2024$6,654+4.3%
2023$6,380+0.4%
2022$6,352+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 15855, Page 638Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$28,585
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970