Skip to content

1362 Mountain View DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block394.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,152
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
32%
Improvement Value:$293,100
68%
Total Assessment$431,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,855+5.3%
2024$7,462+2.2%
2023$7,302+0.4%
2022$7,270+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$436,000
Sq Ft2,152DeedBook 18326, Page 53Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 16047, Page 466Recorded4/7/2015

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 11984, Page 496

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 10214, Page 145

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4017, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1970