Skip to content

1354 Mountain View DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Oct 5, 2009

Property Information

Block394.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,241
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
33%
Improvement Value:$287,200
67%
Total Assessment$431,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,856+5.3%
2024$7,464+1.3%
2023$7,367+0.4%
2022$7,334+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 14432, Page 422

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5246, Page 294

Property Sale

Sale
$28,475
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970