Skip to content

961 Brightwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Dec 19, 1996

Property Information

Block394.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,752
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
36%
Improvement Value:$245,000
64%
Total Assessment$381,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,942+5.3%
2024$6,595+4.7%
2023$6,297+0.4%
2022$6,270+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5432, Page 331

Property Sale

Sale
$28,425
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970