Skip to content

1040 Valley Stream RoadToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jan 23, 2020

Property Information

Block394.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,431
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
43%
Improvement Value:$187,900
57%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974+5.3%
2024$5,676+6.1%
2023$5,351+0.4%
2022$5,327+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$186,000
Sq Ft1,431DeedBook 17823, Page 1173Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale
$205,768
Sq Ft1,431DeedBook 17519, Page 1928Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$22,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965