Skip to content

1386 Mountain View DriveToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2012

Property Information

Block394.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,618
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
37%
Improvement Value:$234,400
63%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,767+5.3%
2024$6,429+3.2%
2023$6,228+0.4%
2022$6,200+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12315, Page 956

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 11519, Page 337

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4896, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4636, Page 683