Skip to content

1397 Mountain View DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 5, 2024

Property Information

Block394.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,704
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
40%
Improvement Value:$217,500
60%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,605+5.3%
2024$6,275+2.4%
2023$6,130+0.4%
2022$6,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,704DeedBook 19732, Page 1387Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 17055, Page 694Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 16351, Page 1695Recorded3/30/2016

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3815, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1963