Skip to content

1418 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1977
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block394.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
Description1.5F
Dwellings1
ZoningO10
Sq Footage1,748
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
42%
Improvement Value:$226,800
58%
Total Assessment$388,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+5.3%
2024$6,730-13.2%
2023$7,754+0.4%
2022$7,720+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977