Skip to content

1410 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block394.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningO10
Sq Footage8,640
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$696,000
41%
Improvement Value:$988,800
59%
Total Assessment$1,684,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,697+5.3%
2024$29,164+17.6%
2023$24,790+0.4%
2022$24,681+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft8,640DeedBook 16651, Page 1204Recorded2/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1980