Skip to content

976 Brightwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$28,435
Last Sale Date
May 19, 1971

Property Information

Block394.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,738
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
39%
Improvement Value:$231,900
61%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+5.5%
2024$6,309+5.5%
2023$5,978+0.5%
2022$5,950+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$28,435
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971