Skip to content

988 Brightwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block394.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,722
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
39%
Improvement Value:$224,200
61%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,709+5.3%
2024$6,374+8.3%
2023$5,883+0.4%
2022$5,857+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5737, Page 84

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4652, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1971