Skip to content

952 Brightwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block394.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,857
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
37%
Improvement Value:$231,700
63%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699+5.2%
2024$6,365+2.6%
2023$6,203+0.4%
2022$6,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,857DeedBook 16854, Page 441Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5376, Page 24

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971