Skip to content

1050 Feathertree DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 9, 2002

Property Information

Block394.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,148
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
38%
Improvement Value:$221,000
62%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,523+5.3%
2024$6,197-6.9%
2023$6,655+0.4%
2022$6,625+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10921, Page 857

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4930, Page 847

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 4540, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1972