Skip to content

1374 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block394.06
Lot124.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage1,488
Acreage2.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$675,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,299+5.3%
2024$11,684+12.9%
2023$10,347+0.4%
2022$10,301+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 16761, Page 1195Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 14551, Page 1411

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 13503, Page 1159