Skip to content

924 Green Hill CourtToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block394.06
Lot124.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,766
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
34%
Improvement Value:$409,500
66%
Total Assessment$620,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,306+5.3%
2024$10,741+25.8%
2023$8,536+0.4%
2022$8,498+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,766DeedBook 17667, Page 1660Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 5761, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1999