Skip to content

1010 Feathertree DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$145,500
Last Sale Date
Jan 24, 1989

Property Information

Block394.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,738
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
35%
Improvement Value:$255,800
65%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+5.3%
2024$6,799+5.8%
2023$6,425+0.4%
2022$6,397+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 4747, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1971