Skip to content

1322 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2020

Property Information

Block394.06
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
Description2B
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage8,400
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
55%
Improvement Value:$738,000
45%
Total Assessment$1,638,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,844+5.3%
2024$28,354-9.9%
2023$31,475+0.4%
2022$31,336+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4464, Page 250