Skip to content

978 Feathertree DriveToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block394.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,566
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
31%
Improvement Value:$416,000
69%
Total Assessment$601,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,700+5.4%
2024$10,153+9.6%
2023$9,260+0.4%
2022$9,219+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,566DeedBook 18590, Page 1866Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5702, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1999