Skip to content

968 Green Hill BlvdToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$155,500
Last Sale Date
Sep 28, 1998

Property Information

Block394.07
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,706
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
29%
Improvement Value:$328,900
71%
Total Assessment$464,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,470+5.3%
2024$8,047-0.5%
2023$8,086+0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 5621, Page 333

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 5178, Page 857

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4625, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1971