Skip to content

952 Green Hill BlvdToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block394.07
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,722
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
36%
Improvement Value:$243,700
64%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,936+5.3%
2024$6,590+4.3%
2023$6,320+0.4%
2022$6,292+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,722DeedBook 18447, Page 1944Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 16944, Page 366Recorded11/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1972

Property Sale

Sale
$30,060
DeedBook NaN, Page NaN