Skip to content

940 Green Hill BlvdToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 28, 2014

Property Information

Block394.07
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,673
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
39%
Improvement Value:$230,100
61%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+5.3%
2024$6,528+3.9%
2023$6,285+0.4%
2022$6,257+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,673DeedBook 15827, Page 1126Recorded6/17/2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12238, Page 302

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 10079, Page 1985

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5472, Page 128

Property Sale

Sale
$31,153
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972