Skip to content

943 Canton DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Date
Feb 16, 2012

Property Information

Block394.07
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,673
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
38%
Improvement Value:$244,600
62%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,190+5.3%
2024$6,831-1.3%
2023$6,922+0.4%
2022$6,891+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$43,900
DeedBook 3739, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1972