Skip to content

975 Canton DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block394.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,948
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
31%
Improvement Value:$316,000
69%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,131+5.4%
2024$7,713+2.7%
2023$7,511+0.5%
2022$7,477+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13767, Page 882

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 4719, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1980