Skip to content

959 Canton DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$153,900
Last Sale Date
Jun 29, 1993

Property Information

Block394.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,781
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
37%
Improvement Value:$246,300
63%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+5.3%
2024$6,756+6.1%
2023$6,365+0.4%
2022$6,337+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5076, Page 116

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4757, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1987