Skip to content

850 Paul DriveToms River, NJ 08753

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block394.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,308
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,000
25%
Improvement Value:$382,900
75%
Total Assessment$511,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,327+6.9%
2024$8,726+4.0%
2023$8,388+2.2%
2022$8,207+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft3,308DeedBook 20002, Page 1661Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,480DeedBook 18243, Page 109Recorded1/5/2021

Property Sale

Sale
$215,185
DeedBook 4631, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1988