Skip to content

952 Stamler DriveToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 15, 2008

Property Information

Block394.09
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,052
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
26%
Improvement Value:$380,200
74%
Total Assessment$515,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,387+5.3%
2024$8,918-13.3%
2023$10,284+0.4%
2022$10,239+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 14093, Page 413

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4855, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1990