Skip to content

870 Paul DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2006

Property Information

Block394.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,012
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
28%
Improvement Value:$332,000
72%
Total Assessment$461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,399+5.3%
2024$7,980+12.7%
2023$7,082+0.4%
2022$7,051+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 4964, Page 319

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 4638, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1987