Skip to content

875 Landers StreetToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Sep 30, 1983

Property Information

Block394.11
Lot163
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,472
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
40%
Improvement Value:$215,100
60%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+5.3%
2024$6,199+4.3%
2023$5,945+0.4%
2022$5,919+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4164, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1967