Skip to content

1106 Schencks Mill LineToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2010

Property Information

Block394.13
Lot113.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,176
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
33%
Improvement Value:$357,100
67%
Total Assessment$533,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,713+5.3%
2024$9,228+16.1%
2023$7,951+0.4%
2022$7,916+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10395, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 2001