Skip to content

1571 North Bay Avenue(Block 394.13 Lot 79.04)Toms River, NJ 08753

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block394.13
Lot79.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,956
Acreage5.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29+4.7%
2024$28-99.8%
2023$14,114+0.4%
2022$14,052+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$375,000
Sq Ft3,956DeedBook 18668, Page 1218Recorded9/8/2021