Skip to content

1036 Schencks Mill LineToms River, NJ 08753

Built 1946

Owner
---
Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block394.13
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description1F6G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,462
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
33%
Improvement Value:$414,400
67%
Total Assessment$614,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,194+5.3%
2024$10,635+11.4%
2023$9,547+0.4%
2022$9,505+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft3,462DeedBook 19907, Page 854Recorded1/21/2025

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft3,462DeedBook 18833, Page 547Recorded12/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1946