Skip to content

1551 North Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2012

Property Information

Block394.13
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description1.5F5G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,095
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
24%
Improvement Value:$591,500
76%
Total Assessment$775,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,130+5.3%
2024$13,424+2.6%
2023$13,087+0.4%
2022$13,029+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913