Skip to content

1584 Sea Island DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block394.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,680
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
32%
Improvement Value:$271,300
68%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,293+5.3%
2024$6,929+16.6%
2023$5,940+0.4%
2022$5,914+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,680DeedBook 18649, Page 1271Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14522, Page 683

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972