Skip to content

1585 Marco Island DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block394.15
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,706
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
31%
Improvement Value:$292,800
69%
Total Assessment$425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+5.3%
2024$7,371+16.3%
2023$6,340+4.6%
2022$6,062+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft1,706DeedBook 17987, Page 252Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10582, Page 135

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975