Skip to content

1582 Marco Island DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Jan 15, 1997

Property Information

Block394.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,812
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
31%
Improvement Value:$308,300
69%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,132+5.3%
2024$7,725-4.8%
2023$8,111+0.4%
2022$8,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5440, Page 443

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4994, Page 530

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4782, Page 660

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3665, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1972