Skip to content

1591 Sea Island DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Date
Jul 14, 1985

Property Information

Block394.17
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,960
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
32%
Improvement Value:$280,400
68%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,569+5.3%
2024$7,191+21.8%
2023$5,903+0.4%
2022$5,877+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4904, Page 500

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 4013, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1981