Skip to content

1588 Sea Island DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block394.18
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,457
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
27%
Improvement Value:$374,300
73%
Total Assessment$515,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,389+5.3%
2024$8,920+5.6%
2023$8,448+3.5%
2022$8,161+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,457DeedBook 17986, Page 1417Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft2,455DeedBook 17751, Page 1128Recorded1/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3583, Page 746