Skip to content

1587 North Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block394.19
Lot114
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1.5F3G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,828
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
34%
Improvement Value:$315,000
66%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,655+5.3%
2024$8,222+18.6%
2023$6,932+0.4%
2022$6,901+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 17012, Page 1088Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5438, Page 942

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4628, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1952