Skip to content

1598 Marco Island DriveToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block394.19
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,120
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
28%
Improvement Value:$340,500
72%
Total Assessment$475,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664+5.3%
2024$8,231+8.2%
2023$7,606+0.4%
2022$7,573+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,120DeedBook 19249, Page 1775Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4816, Page 217

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4098, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1982