Skip to content

100 Shadowbrook DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block394.19
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,821
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
30%
Improvement Value:$328,100
70%
Total Assessment$469,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,297+5.4%
2024$7,870+4.6%
2023$7,521+5.8%
2022$7,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,821DeedBook 16752, Page 894Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5724, Page 5

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 4008, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1981