Skip to content

1588 Marco Island DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$444,990
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block394.19
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,588
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
26%
Improvement Value:$393,400
74%
Total Assessment$534,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,737+5.3%
2024$9,250+7.2%
2023$8,633+0.4%
2022$8,595+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$444,990
Sq Ft2,588DeedBook 17712, Page 281Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 12728, Page 1623

Property Sale

Sale
$63,450
DeedBook 3725, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1975