Skip to content

1608 Marco Island DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block394.20
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,059
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
27%
Improvement Value:$360,600
73%
Total Assessment$495,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030+5.3%
2024$8,579+13.6%
2023$7,549+0.4%
2022$7,516+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10274, Page 203

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5089, Page 279

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4831, Page 408

Property Sale

Sale
$90,734
DeedBook 4023, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1981